Do zahraničí - příprava vozidla

 02.07.2018

 Jedete na služební cestu do zahraničí?

Poskytneme Vám pár rad a tipů na co se připravit, případně na co si dát pozor.
 

Kontrolky

Nepodceňte červené kontrolky

Vozidla se neustále zdokonalují, komunikují s řidičem a dokonce za něj provedou rozhodnutí, třeba jen tím, že jednoduše nedovolí nastartovat. Kontrolky, jejich znalost a reakce na ně nám mohou pomoci při řešení drobných i vážných závad na vozidle. 

Jak zjistit, že jsou funknční?

Před nastartování vozidla se rozsvítí palubní deska a na ní všechny kontrolky - řidič má možnost zkontrolovat, že jsou kontrolky funkční. Po nastartování vozidla pak zůstanou svítit pouze ty kontrolky, které nás informují, že je vše v pořádku a můžeme vyrazit. Pokud tomu tak není a na palubní desce nám to hraje barvami, je třeba zhodnotit, zda není třeba zajistit doplnění provozních kapalin nebo vozidlu zajistit neprodlený servis.

Rozdělení kontrolek

Zelená kontrolka - informativní (např.směrová světla, tzv.blinkry, informace o typu rozsvícených světel apod.)

zapnutá světla

 

 

Modrá kontrolka - informativní (zapnutí dálkových světel)

dálková světla

 

 

Oranžová kontrolka - drobná závada, ale také třeba rozsvícení zadních mlhových světel.
Drobnou závadu je třeba řešit, avšak závada není tak závažná. S vozidlem je možné se zvýšenou opatrností dojet do servisu nebo na místo, kde vozidlo odstavíme a budeme závadu řešit.

kontrolka paliva

 

 

Červená kontrolka - značí nebezpečí vážného poškození vozidla nebo zvýšené nebezpečí pro posádku vozidla. 

Červenou kontrolku nikdy nepodceňujte a raději ihned odstavte vozidlo. Například pokračování v jízdě (stačí i pár metrů) s červenou kontrolkou mazání může znamenat zadření motoru a drahou generální opravu či dokonce výměnu motoru.

kontrolka oleje

 

 

Je proto vhodné provádět průběžnou kontrolu stavu oleje a nespoléhat se až na rozsvícení kontrolky. Ta totiž v mnohých případech znamená, že už hrozí bezprostřední poškození motoru.

Provozní kapaliny

Provádět kontrolu se vyplatí

Doporučujeme v pravidelných intervalech a zvlášť před delší jízdou provádět kontrolu základních provozních kapalin. Olej, chladící kapalina, brzdová kapalina, kapalina do ostřikovačů - dle potřeby doplnit. Na většině čerpacích stanic naleznete tyto provozní kapaliny ke koupi.

Pozor! Například chladící kapalina je rozdílná pro různé typy motorů. Pokud si nejste jisti, poraďte se vždy s odborníkem.

Platná STK

Řidič je zodpovědný za vozidlo

Za platnost STK při jízdě s vozidlem odpovídá řidič. Je důležité vědět, zda je STK platné či nikoliiv. Základní informaci o platnosti naleznete na zadní značce na červené nálepce STK. Od loňského roku se již nelepí zelené nálepky, které symbolizovaly platné emise, ale pouze červené nálepky, na kterých je vyznačen měsíc a rok platnosti STK. Přesné datum je pak vyznačeno ve velkém Technickém průkazu. Pokud Vám v daném měsíci STK vyprší, nespoléhejte na to, že přesné datum na značce vyznačeno není a že velký Technický průkaz nemusíte mít při jízdě u sebe. Policie ČR disponuje databází, kde jsou všechna data o platnosti STK k vozidlům shromážděna a je tak jen na policii, zda v daný okamžik vyvine aktivitu ke zjištění skutečného stavu. V případě neplatné STK nejenže řidiče nemine pokuta, ale také nemůže s takovým vozidlem dále pokračovat a musí zajistit jeho odtah, jelikož vozidlo nesplňuje základní požadavky pro provoz na pozemních komunikacích.

Povinná výbava a odlišnosti ve vybraných zemích

Pro jinou zemi se může povinná výbava lišit, stejně jako právní předpisy

V ČR je povinná výbava velmi podobná jako ta v celé Evropě, avšak jsou státy, kde je vhodné ji o některé položky doplnit. Pro pořádek zopakujeme tu platnou pro Českou republiku:

- reflexní vesta, výstražný trojúhelník, náhradní žárovky a pojistky (od každé jedna) případně nářadí na jejich výměnu, náhradní kolo, klíč na šrouby kol, zvedák a autolékarnička. Náhradní kolo, klíč na šrouby kol a zvedák může být nahrazen tzv.bezdemontážní sadou na opravu kol, ovšem pouze v případě, že bylo vozidlo výrobcem  touto možností vybaveno při uvedení do provozu. Provozovatel si nemůže sám určit zda bude mít náhradní kolo se všemi náležitostmi nebo pouze tzv.bezdemontážní sadu.

Zde naleznete základní výbavu a drobné, avšak někdy velmi důležité legislativní odchylky u vybraných států.

SPOČÍTEJTE SI VAŠI CENU

Pokračovat

Aktuality

Dnem 1.11.2024 začíná zimní období. Nezapomeňte auto na zimu připravit.
Proběhla aktualizace testových otázek dle aktuálních legislativních změn.
Přejeme Vám krásný radostný rok 2024.
Novela zákona 361/2000 mimo jiné nabízí řídit vozidlo mimo autoškolu už od 17 let v doprovodu tzv. mentora.
Dnem 31.3. končí zimní období. Nechte zkontrolovat vozidlo po zimě. Přezujte na letní pneumatiky.
Ptejte se

Poskytovatelem a odborným garantem služby:

Tomáš Pešek