Novinky 2024

01.01.2024

Novinky platné od 1.1.2024

Doklady můžete nechat doma

Řidičský průkaz, osvědčení o registraci vozidla („malý techničák“), doklad pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou provozem vozidla (zelená karta) či průkaz profesní způsobilosti mohou dopravní policisté po předložení občanského průkazu nebo pasu vyhledat v online evidenci, proto je u sebe řidiči na území ČR nově mít nemusí.
Avšak potvrzení o zdravotní způsobilosti (povinné pro osoby starší 65 let) je nutné mít u sebe.

A do zahraničí si všechny doklady nezapomeňte vzít s sebou také.

Reflexní vesta při nouzovém stání i v obci

Další změnou je povinnost mít na sobě oděvní doplňky z retroreflexního materiálu stanovené prováděcím právním předpisem podle § 56 odst. 8, nachází-li se řidič vozidla v souvislosti s nouzovým stáním mimo vozidlo na pozemní komunikaci. Neplatí pro řidiče motocyklu, mopedu a nemotorového vozidla.

Nová značka - sdílená zóna

Jedná se o oblast určenou pro všechny účastníky silničního provozu, kde platí zvláštní pravidla pro provoz nasdílená zóna \ SkoleniRidicu-online.cz pozemních komunikacích.

- maximální povolená rychlost 20 km/h

- volný pohyb chodců i cyklistů

- vzájemná rovnost účastníků (vyjma tramvaje)

- tramvaj má přednost - nesmíme ji ohrozit a ani omezit

Mladí řidiči pozor! (řidičák na zkoušku)

Pokud nemá řidič řidičský průkaz starší 2 let a byl mu prokázán přestupek, který je ohodnocen v bodovém systému 6 body nebo zákazem řízení, musí absolvovat tzv. školení začínajících řidičů a dopravně psychologický pohovor a to do 3 měsíců od doručení výzvy. Nedodržení této lhůty může mít za následek pozbytí řidičského oprávnění.

Rozsah je stanoven na 1h teoretickou, 3 hodiny praktické jízdy a 1h vyhodnocení chování.

Řízení s mentorem

ŘP sk.B lze s písemným souhlasem jejího zákonného zástupce udělit i osobě, která dosáhla věku 17 let, avšak držitel tohoto ŘP je oprávněn před dosažením 18 let řídit vozidla sk.B pouze s doprovodem mentora.

Mentor musí být zapsán v registru řidičů jako mentor příslušného sedmnáctiletého řidiče a musí splňovat podmínky, stanovené zákonem.

a) řidičské oprávnění pro skupinu B mu bylo přiděleno před více než 10 lety,

b) posledních 5 let je nepřetržitě držitelem řidičského oprávnění pro skupinu B,

c) v posledních 5 letech nepozbyl právo k řízení motorového vozidla na území České republiky a nebyl ve výkonu správního trestu nebo trestu zákazu činnosti spočívajícího v zákazu řízení motorových vozidel,

d) nemá zadržený řidičský průkaz,

e) nemá v bodovém hodnocení zaznamenán žádný bod a

f) a musí se zápisem mezi mentory souhlasit.

Novinky v bodovém systému

Redukuje se počet sazeb (2,4 a 6 bodů)
Hranice pro vybodování zůstává stejná
Zpřísňuje se délka zákazu řízení a výše pokut (u závažných přestupků). Veškeré aktuální přestupky neleznete zde.

Novela zákona dále umožňuje dostávat informace o stavu a změnách bodového konta prostřednictvím SMS nebo e-mailu. Upozornění dostanete jak při přičtení bodů za spáchaný přestupek, tak v souvislosti s umazáním bodů. Vše o bodovém hodnocení zjistíte přehledně na Portálu dopravy, i s možností pořízení výpisu z bodového hodnocení.

Dnem 1.11.2024 začíná zimní období. Nezapomeňte auto na zimu připravit.