Zastavení a stání

 04.05.2012

Určitě to znáte. Město, široká ulice, třeba i s tramvajovými kolejemi. Potřebujete zastavit a něco si vyřídit, ale nejste si jisti – smím? Zákazové značky nikde, ale široko daleko také nestojí žádné jiné auto… Že by i ostatní řidiči váhali? Kde tedy vlastně smíte zastavit nebo stát?

  Na začátku si stručně připomeneme rozdíl mezi oběma termíny. „Zastavit“ znamená uvést vozidlo do klidu na dobu nezbytně nutnou k neprodlenému nastoupení nebo vystoupení přepravovaných osob anebo k neprodlenému naložení nebo složení nákladu. „Stát“ znamená uvést vozidlo do klidu nad dobu dovolenou pro zastavení. Často se zapomíná na pojem „zastavit vozidlo“, což znamená přerušit jízdu z důvodu nezávislého na vůli řidiče. Problematiku zastavení a stání řeší zákon o silničním provozu v paragrafech 25 a 27. Podle nich řidič smí zastavit a stát za těchto podmínek:

1) vpravo ve směru jízdy co nejblíže k okraji pozemní komunikace a na jednosměrné pozemní komunikaci vpravo i vlevo,

2) v jedné řadě a rovnoběžně s okrajem pozemní komunikace,

3) nedojde-li k ohrožení bezpečnosti a plynulosti silničního provozu, smí v obci řidič vozidla o celkové hmotnosti nepřevyšující 3500 kg zastavit a stát kolmo, popřípadě šikmo k okraji pozemní komunikace nebo zastavit ve druhé řadě. Při volbě takového parkování je však třeba mít na paměti, že se nemění následující pravidlo:

4) při stání musí zůstat alespoň jeden volný jízdní pruh široký nejméně 3 m pro každý směr jízdy; při zastavení musí zůstat volný alespoň jeden jízdní pruh široký nejméně 3 m pro oba směry jízdy,

5) v době od 5 do 19 hodin je zakázáno stání tam, kde by nezůstal mezi vozidlem a nejbližší tramvajovou kolejnicí volný jízdní pruh široký nejméně 3,5 m.

Dále nezapomínejte na to, že při zastavení a stání nesmíte znemožnit ostatním řidičům vyjetí z řady stojících vozidel. Při zastavení a stání vedle vozidla s označením přepravy osoby těžce pohybově postižené musíte ponechat boční odstup nejméně 1,2 metru. Taktéž musíte umožnit vyjetí ze zastávky autobusu a trolejbusu MHD.Z uvedeného plyne, že v situaci popsané v prvním odstavci jste klidně mohli zastavit – při dodržení patřičné šířky jízdního pruhu. Místa, kde zastavit či stát nelze, i když nejsou označena příslušnými dopravními značkami, však samozřejmě existují také. Patří mezi ně např. nepřehledná zatáčka, vrchol stoupání, připojovací a odbočovací pruh, tunel, podjezd, most atd.

přehledné schéma naleznete zde


SPOČÍTEJTE SI VAŠI CENU

Pokračovat

Aktuality

Dnem 1.11.2024 začíná zimní období. Nezapomeňte auto na zimu připravit.
Proběhla aktualizace testových otázek dle aktuálních legislativních změn.
Přejeme Vám krásný radostný rok 2024.
Novela zákona 361/2000 mimo jiné nabízí řídit vozidlo mimo autoškolu už od 17 let v doprovodu tzv. mentora.
Dnem 31.3. končí zimní období. Nechte zkontrolovat vozidlo po zimě. Přezujte na letní pneumatiky.
Ptejte se

Poskytovatelem a odborným garantem služby:

Tomáš Pešek