04.05.2012
Určitě to znáte. Město, široká ulice, třeba i s tramvajovými kolejemi. Potřebujete zastavit a něco si vyřídit, ale nejste si jisti – smím? Zákazové značky nikde, ale široko daleko také nestojí žádné jiné auto… Že by i ostatní řidiči váhali? Kde tedy vlastně smíte zastavit nebo stát?
Na začátku si stručně připomeneme rozdíl mezi oběma termíny. „Zastavit“ znamená uvést vozidlo do klidu na dobu nezbytně nutnou k neprodlenému nastoupení nebo vystoupení přepravovaných osob anebo k neprodlenému naložení nebo složení nákladu. „Stát“ znamená uvést vozidlo do klidu nad dobu dovolenou pro zastavení. Často se zapomíná na pojem „zastavit vozidlo“, což znamená přerušit jízdu z důvodu nezávislého na vůli řidiče. Problematiku zastavení a stání řeší zákon o silničním provozu v paragrafech 25 a 27. Podle nich řidič smí zastavit a stát za těchto podmínek:
1) vpravo ve směru jízdy co nejblíže k okraji pozemní komunikace a na jednosměrné pozemní komunikaci vpravo i vlevo,
2) v jedné řadě a rovnoběžně s okrajem pozemní komunikace,
3) nedojde-li k ohrožení bezpečnosti a plynulosti silničního provozu, smí v obci řidič vozidla o celkové hmotnosti nepřevyšující 3500 kg zastavit a stát kolmo, popřípadě šikmo k okraji pozemní komunikace nebo zastavit ve druhé řadě. Při volbě takového parkování je však třeba mít na paměti, že se nemění následující pravidlo:
4) při stání musí zůstat alespoň jeden volný jízdní pruh široký nejméně 3 m pro každý směr jízdy; při zastavení musí zůstat volný alespoň jeden jízdní pruh široký nejméně 3 m pro oba směry jízdy,
5) v době od 5 do 19 hodin je zakázáno stání tam, kde by nezůstal mezi vozidlem a nejbližší tramvajovou kolejnicí volný jízdní pruh široký nejméně 3,5 m.
Dále nezapomínejte na to, že při zastavení a stání nesmíte znemožnit ostatním řidičům vyjetí z řady stojících vozidel. Při zastavení a stání vedle vozidla s označením přepravy osoby těžce pohybově postižené musíte ponechat boční odstup nejméně 1,2 metru. Taktéž musíte umožnit vyjetí ze zastávky autobusu a trolejbusu MHD.Z uvedeného plyne, že v situaci popsané v prvním odstavci jste klidně mohli zastavit – při dodržení patřičné šířky jízdního pruhu. Místa, kde zastavit či stát nelze, i když nejsou označena příslušnými dopravními značkami, však samozřejmě existují také. Patří mezi ně např. nepřehledná zatáčka, vrchol stoupání, připojovací a odbočovací pruh, tunel, podjezd, most atd.
přehledné schéma naleznete zde
© Školení řidičů online 2009 - 2022 | Všechna práva vyhrazena | Všeobecné Obchodní Podmínky
Grafika: Otakar Korolus | Vyrobilo: FREGIS.cz